Yükleniyor

Konum

Kocaeli, Ankara'ya 350 km. İstanbul’a 85 km. Sakarya’ya 37 km. Düzce’ye 104 km. Bolu’ya 147 km. Yalova’ya 81 km. Bursa’ya 130 km. ve Bilecik’e 135 km. mesafededir.

Doğu ve güneydoğusunda Sakarya ili, güneyinde Bursa ili, batısında Yalova ili, İzmit Körfezi, Marmara Denizi ve İstanbul ili, kuzeyinde ise Karadeniz bulunmaktadır.

Merkez ilçe İzmit, İzmit Körfez' inin doğu ucuna yakın bir konumda Türkiye'nin Asya ile Avrupa arasındaki en önemli geçiş güzergâhının üzerinde kurulmuş, tarihi bir kıyı kenti ve büyük sanayi kuruluşlarının ve alışveriş merkezlerinin de bulunduğu önemli bir sanayi kentidir. İzmit İstanbul’a 85 km., Uluslararası İstanbul Atatürk Havalimanı’na 90 km., Uluslararası Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise 50 km. mesafededir.

İstanbul’dan Adapazarı, Eskişehir, Ankara, Sivas, Erzurum, Kars, Van ve daha birçok istikamete giden bütün trenler Kocaeli’nden geçmektedir. Merkez ilçe İzmit’in ortasından geçen demiryolu Avrupa’yı Asya’ya bağlamaktadır.

Kocaeli’nin hem Karadeniz’e hem de Marmara Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır. İkisi kamu limanı olmak üzere toplam 38 iskele ve rıhtım ile deniz ulaşımı açısından ülkenin en yoğun merkezlerinden biridir. Limanlardan önemli ölçüde ihracat ve ithalat yapılmaktadır. Ayrıca kıyıda fabrika iskelelerinde yükleme ve boşaltma yapılmakta, İzmit-Gölcük-Karamürsel-Körfez hattında vapur ve deniz otobüsü ile yolcu taşımacılığı da yapılmaktadır.

Kandıra’yla İzmit bağlantısı, kentten kuzeye yönelen 40 km’lik bir devlet yoluyla sağlanmaktadır. Yol Kandıra’dan sonra kuzeyde Kefken’e ulaşmaktadır. İstanbul çevre yolundan ayrılan bir başka yol da Şile’den geçerek Karadeniz kıyısına koşut bir şekilde doğuda Kandıra’ya değin uzanmaktadır. Kandıra’dan sonra da doğu yönünde devam eden yol, Sakarya’nın Kaynarca ilçesinden sonra güneye kıvrılarak Adapazarı’nda D-100 devlet yoluna saplanmaktadır.